Sponsorlu Bağlantılar

Anne adayları için oldukça zorlu bir süreç olan hamilelik döneminin özellikle ilk ayları çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. İlk hamilelik aylarında görülen mide bulantısı ve kusma gibi problemler hamilelerde fazlasıyla sıvı kaybı ve elektrolit kaybına neden olduğu için halsizlik ve yorgunluk aynı zamanda zayıflama gibi şikayetler yaratmaktadır. Bunlarla birlikte bebeğin de ilk gelişim evresi olduğu için anne adayının bu dönem içerisinde besinlerine ve gıdasına oldukça önem vermesi gerekmektedir. Peki, hamile olan anne adayları oruç tutabilir mi?

Hamilelerde beslenme önemli

Yukarıda da söylendiği gibi anne adaylarının bebeğin gelişimi için oldukça iyi beslenmesi gerekmektedir ve bu sebeple oruç tutmaması gerekir. Çünkü oruç tutmasıyla birlikte bütün gün susuz kalacak olan annenin aynı zamanda midesi de boş kalacaktır ve akşam birden yemek yemesiyle birlikte midesinde hazımsızlık meydana gelecektir. Özellikle düşük riski taşıyan anne adaylarının bol sıvı tüketmesi gerektiği için oruç tutmaktan kaçınması oldukça önemlidir.

Şeker intoleransı

Bilindiği üzere gebelikte görülen sağlık problemlerinden olan gebeliğe bağlı şeker intoleransı veya diğer adıyla diyabet hamileler için dikkat edilmediğinde oldukça riskli bir durum oluşturmaktadır. Bu nedenle sık sık ve az beslenmek ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Bu sebeple oruç tutmak vücudun kan şeker oranlarında dengesizlik yaratacağı için hamile kadınların oruç tutmaması gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar