Sponsorlu Bağlantılar

Hücresel hasarları önlemek için serbest radikallere verdikleri elektronlar sayesinde çok önemli bir role sahip olan antioksidanlar serbest radikalleri nötr hale getirerek pek çok hastalığın da önüne geçerler.  Bilindiği üzere vücudumuzda bulunan serbest radikaller erken yaşlanmaya neden olduğu gibi, sinir hücrelerinin yıpranmasına ve hasar görmesine, göz lensinde hasara neden oldukları gibi kanser hastalığında da artışa neden olmaktadırlar. Arterit ve kalp hastalıklarına da neden olan serbest radikallere karşı antioksidan içeren besinler kullanmak büyük önem taşıyor. İçeriğinde A vitamini, C ve E vitamini bulunan bitkiler yüksek antioksidan değerlere sahiptir. Doğal yollardan antioksidan alabileceğimiz pek çok bitki, meyve, sebze, ot, çerez veya tohum bulunduğu gibi, tahıllar da bu açıdan son derece zengindir.

Betakaroten açısından zengin olan havuç ve kıvırcık lahana yanında su kabağı tüketmek, patates, turuncu ve yeşil yaraklı besinler tüketmek son derece faydalıdır.

Ispanak ve yeşil yapraklı besinler Lutein alımında yarar sağlarken, domates ve kavun da Likopen açısından zengindir.

Antioksidan görevi üstlenen Selenyum açısından zengin olan pirinç ve buğday da yemeklerimizden eksik etmememiz gerekenler arasındadır. Bol bol A, C ve E vitamini almak için günlük beslenmemizde Bitkisel yağlarla hazırlanmış yemeklere yer vermekle işe başlamalı, süt, yumurta sarısı ve havuç tüketmeliyiz. Maydanoz ve brokoli, mango, badem, portakal, karnabahar, tatlı patates, dut ve çilek de yine soframızdan eksik etmeyeceklerimiz arasında bulunmalıdır.

 

Sponsorlu Bağlantılar