Sponsorlu Bağlantılar

İnsanları zor durumda bırakan ve şikayet sebeplerinden biri olan ayak kokusu, önlenebilir olduğu kadar dikkat edilmezse bazı rahatsızlıklara da neden olabilir. Pek çok uygulamayla ayak kokunuzu giderebileceğiniz gibi, pek çok yerde bulabileceğiniz ürünleri de kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra kendiniz de bazı basit önlemler alarak ayak kokunuzu giderebilirsiniz.

ayak-kokusunu-yok-etmek

Pek çok ter bezinin bulunduğu ayaklarda oluşan bakteriler ayaklarımızın kokmasına neden olur. Ayaklarınız çok terliyorsa ve gün içinde uzun süre kapalı kalıyorsa, ayak kokusundan şikayet etmeniz son derece normaldir. Gün boyu nemli kalan ayaklarda bakteri oluşumundan kaynaklanan kötü kokular hayatı zorlaştırabilir. Öncelikle ayaklarınızı yıkadığınızda parmak aralarınızın iyice kuruduğuna emin olmalısınız ve ayakkabılarınızı asla çorapsız giymemelisiniz. Ayakkabı seçimlerinizi mümkün olduğunca hava geçiren, nefes alan yapıya sahip olanlardan seçmelisiniz.

ayak-kokusu

Dar ayakkabılar ve nefessiz kalan ayakların kokmasının normal olduğunu unutmayın. Her gün aynı ayakkabıyı giymemek ve mümkün olduğunda ayakkabı değiştirmeyi ihmal etmeyin ki, ayakkabılarınız da hava alsın ve içindeki bakteri oluşumunu azaltmış olun.

bakimli-ayaklar

Her gün istikrarlı şekilde ayaklarınızı yıkamalı ve iyice kuruduklarından emin olmalısınız. Kokudan kurtulmak için ayaklarınızı yıkadığını suya sirke ilave edebilir ve bu suyun içinde ayaklarınızı 20 dakika kadar tuttuktan sonra bakteri oluşumunu engelleyen bir sabunla yıkayıp, iyice durulamalısınız.


ayak-kokusu-nasil-gecer

Topuklarınızdaki çatlaklar da kokuya davetiye çıkarırlar. Bu nedenle mutlaka topuklarınızın ve çatlaklarınızın giderilmesi için pedikür yaptırmalı ya da piyasada satılan topuk aletlerini kullanarak evde kendiniz ayak bakımınızı düzenli olarak yapmalı, ölü derileri yok etmelisiniz. ayaklarınıza krem veya nemlendirici sürerken parmak aralarına sürmemeye özen göstermelisiniz.

ayak-bakimi

İçeriğinde naylon ya da sentetik bulunan çorapları kesinlikle kullanmayın. Tamamı pamuklu veya yün çoraplar teri emecekleri için ayaklarınızda oluşacak bakterileri de engelleyeceklerdir. Mümkün olduğunda sıklıkla çorap değiştirin veya yanınızda yedek çorap barındırın.

ayak-kokusu-tedavisi

Ayakkabılarınızın koktuğunu düşünüyorsanız sabunlu ılık suyla yıkayın ve kurutun. Aynı ayakkabıyı üst üste iki kez giymeyin ve marketlerde satılan ayak kurutucu ve koku önleyici ayakkabı spreylerinden satın alın. Evinize geldiğinizde olabildiğince çorapsız dolaşın ve terlik de giymeyin. Hafta sonları ayaklarınızın toprakla temas etmesine izin verin ve sıcak havalarda terlik ya da sandalet giyin. İlerleyen ve geçmeyen ayak kokuları için doktora başvurup tıbbi ve medikal çözümler bulmaya çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar