Sponsorlu Bağlantılar

 

Genellikle tatlı olarak tükettiğimiz balkabağı aslında sağlık açısından mucizevi etkileri olan bir besin. Sofralarımızda daha da sık yer bulması gereken balkabağı, özellikle A vitamini açısından zengin oluşunun yanında C ve K vitamini de içeriyor. Meyve olarak kabul edilen balkabağı ihtiyacımız olan pek çok minerali içinde barındırması da sağlıklı bir yaşam için sık sık tüketmemiz gerektiğine vurgu yapıyor. Kansızlık çekenler için içeriğindeki demir sayesinde ilaç niteliği kazanıyor. Bolca sodyum ve magnezyuma sahip olduğu gibi, zengin lif içeriğinden ötürü diyet yapanlar için de harika bir sebze. Kemik gelişimine katkıda bulunan balkabağı, kansızlık ve halsizliğe de iyi geliyor.

balkabaginin-yararlari

Kalp dostu olan balkabağı, antioksidan özelliğiyle cilt sağlığı için de bolca tüketilmeli. Özellikle yaz mevsiminde güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korunmak için balkabağı yiyebilirsiniz. Kalsiyum ve protein içeren balkabağı aynı zamanda beta karoten içerir.

Kalorisi düşük olduğu için rejimlerde tüketilebilir ve toksin atmakta yardımcıdır. Kolesterol düşürmekte yardımcı olan balkabağı, Alzheimer hastalığıyla mücadelede de oldukça başarılıdır. Sindirim sistemine iyi gelir ve bağırsakları düzenler. Prostat hastalığına ve kansere de iyi geldiği bilinen balkabağı, mide rahatsızlıklarında da önemli bir besindir.

Sponsorlu Bağlantılar