Sponsorlu Bağlantılar

Ağız sağlığı için hiç kuşku yok ki diş temizliği de büyük önem taşır. Günde en az 2 kez diş fırçalamanın önemini hepimiz biliyoruz, ancak diş fırçalarken yaptığımız yanlışlar fark etmeden, ağız ve diş sağlığımızı bozmaya neden olabiliyor.

Diş fırçalama hakkında yapılan yanlışlardan biri, yemek yedikten hemen sonra diş fırçalamaktır. Besinlerdeki asitlerin fırçalama esnasında tüm ağıza ve dişlere bulaşmasına neden olan bu hareket son derece yanlış. Yemeğin üzerinden en az 1 saat geçtikten sonra diş fırçalamanız en doğrusudur.

Diş macunu fırçaya sıkıldıktan sonra suya tutarak ıslatmak da yanlışlardan bir tanesidir. Diş fırçasını ve macunu ıslatmayın. Ayrıca macunu diş fırçası boyunca sürmek de bilinen yanlışlardandır. Mercimek tanesi büyüklüğünde diş macunu tüm dişlerinizi temizlemek için yeterli olacaktır.

Uzun süre diş fırçalamanın doğru olduğunu düşünüyorsanız, yapılan araştırmalar sonucunda iki dakikalık fırçalama işleminin ağızdaki bakterileri öldürmeye yettiğini ve fazlasının bir işe yaramadığını gösteriyor. Dişlerinizi yumuşak şekilde fırçalamalı ve sert hareketlerden kaçınmalısınız. Ayrıca diş aralıklarını temizlemek için de mutlaka diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

dise-iyi-gelen-yiyecekler

Gün içinde tüketeceğiniz bir elma veya havuç da dişlerinizde doğal bir temizlik yapmanıza neden olacağından bu besinleri hem sağlığınız, hem de diş temizliğiniz için bolca tüketebilirsiniz.

Diş temizleme tozları diş minelerine zarar verir ve çizikler oluşturur. Bunun yerine dişlerinizi elma sirkesiyle temizleyebilir ve lekelerden kurtulabilirsiniz. Ara sıra elma sirkesiyle gargara yapmanız ağız ve diş sağlığınıza iyi gelecektir.

Ağız kokusu yüzünden sık sık diş fırçalamak yerine, günlük diş fırçalama işleminizin dışında kahve çekirdeği ya da karanfil çiğneyerek ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Dişlerinizin yiyeceklerdeki asitlerden zarar görmesini engellemek için, tatlı tükettikten veya meyve suyu içtikten sonra bir parça peynir tüketebilir ve asit nedeniyle görülecek hasarı azaltabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar