Sponsorlu Bağlantılar

Kilo problemi kişiden kişiye değişmektedir. Bazılarımız aldığımız kiloları çok zorlanmadan verebildiğimiz gibi, bazılarımız da ne yapsa bir türlü kilo verememekten yakınabilir. Kilo vermeye karar verdiğiniz ilk anda, herhangi bir diyet programı uygulamaya başlamadan önce, kesinlikle bir uzmana danışmalı İnsülin direncinize baktırmalısınız. Özellikle canı sürekli tatlı çeken, bel bölgesindeki yağlardan şikayet eden ve kilo vermekte zorlanan kişilerin insülin direncine sahip olma ihtimali artabilmektedir.

Vücudumuzda bulunan pankreas bezinin ürettiği bir hormon olan insülin, kandaki şekeri düşürme görevini yerine getirmektedir. Kilonuz arttıkça vücudunuz kan şekerini dengede tutmak için daha fazla insülin salgılamaya başlar ve buda  insülin direncine sebep olmaktadır. Birçok hastalığa zemin hazırlayan insülin direnci, en başta şeker hastalığına davetiye çıkarır. İnsülin direncinin en bilinen belirtileri arasında, bel ve göbek bölgesinde aşırı yağlanma, tatlı isteğinin karşı konulamaz bir şekilde artması, sık sık acıkma, gece yaşanan açlık hissi, yemeklerden sonra oluşan halsizlik ve uyku isteği, giderek artan kiloya bağlı olarak göbek bölgesinde yağlanma, diyet ve egzersiz yapılmasına rağmen kilo verememe gibi şikayetlerdir.

Vücut ağırlığınız arttıkça insülin direnci ortaya çıkacak ve şeker hastalığına yakalanma riskiniz de kilo alımına bağlı olarak artacaktır. Şeker hastalığına yakalanmadan insülin direncinin zamanında tespit edilmesi ve uzman doktor kontrolleri sonrasında gerektiğinde ilaç tedavisi desteği de sağlanabilmektedir. Vücut tipinize ve kan değerlerinize göre hazırlanmış uygun bir egzersiz programı ve diyet ile birlikte insülin direnci oluşmadan önüne geçilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar