Sponsorlu Bağlantılar

Kadınların hayatı biyolojik olarak büyük değişimler geçirdikleri ergenlik, gebelik ve menopoz dönemleri genel anlamda kadınların 3 yenilenme dönemi olarak adlandırılabilir. Değişen biyolojik özellikleri ile hayatında ve psikolojik özelliklerinde de büyük değişimler olan kadınların bu dönemlerinde her anlamda yeterince bilinçli olmaları ve bedenlerini iyi tanımaları çok önemlidir.

ergenlik

Ergenlik dönemi

Kadınların yenilenme dönemlerinden ilki olan ergenlik dönemi ile dış görünüşte büyük değişiklikler meydana gelir. Akne ve sivilce oluşumları, regl döneminin başlaması, yağ doku artışı ve buna bağlı kilo alma, vücut hatlarının özellikle de göğüs, kalça gibi bölgelerde kadınsal kıvrımların belirginleşmesi, boy artışı bu döneme ait en belirgin özelliklerdir. Bu dönemde kendini beğenmeme, ailesinden uzaklaşma, içine kapanma gibi psikolojik problemler sık görülür. Hem fiziksel hem ruhsal değişimler için egzersiz ve doğru beslenme en iyi yöntemdir.

gebelik

 

Gebelik dönemi

Tam 9 ay boyunca büyük hormonsal iniş çıkışlar yaşayan kadınlar, kilo alınması nedeniyle ya da kendini hamile olmayan bireylerle kıyaslaması gibi nedenlerle depresyona oldukça meyilli olabiliyor. Duygusal özellikleri hormonlara bağlı olarak hassaslaşan kadınlar, bu dönemlerde aşırı ve yanlış beslenme ile sağlıksız bir hamilelik geçirebiliyorlar. Bu nedenle hamilelere uygun egzersiz programları ve doktor tarafından düzenli kontroller sonucu belirlenen beslenme önerileri önem taşıyor.

menopoz

Menopoz dönemi

3 yenilenme döneminin sonuncusu olan menopoz, hormon seviyelerinde büyük düşüşler yaşanırken yaşın da ilerlemesi ile dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor.

Osteoporoz bu hastalıklar içerisinde en sık görüleni iken, menopozun erken dönemlerinde terleme, sıcak basmaları, uykusuzluk, depresyon gibi belirtiler sıkça görülüyor. Ancak belirtiler ilerleyen zamanlarda azalıyor.

Sponsorlu Bağlantılar