Sponsorlu Bağlantılar

Dünya üzerinde kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi meme kanseridir. Her kanser çeşidinde olduğu gibi meme kanseri de ölüme kadar yol açmaktadır. Ancak özellikle meme kanserinde en önemli olan şey kanserin erken teşhis edilmesi ve ona göre tedavi görülmesidir. Erken teşhis olması için kadınlar belli dönemlerde meme taraması yapmalıdır.

Erken teşhis için!

                Hastalıklarda en önemli olan şey erken tanı konulmasıdır ve meme kanserinde hayat kurtaran 3 önlem erken tanı konulmasında yardımcı olabilir. Birinci olarak kadınların kendi memelerini bilmeleri gerekmektedir çünkü kendi memelerini tanıyan kadınlar oluşan değişikliklerin farkına varabilirler. Bu muayenenin adet bittiğinde ya da adetin son günlerinde yapılması daha uygundur. Ancak hamile ya da menopoza girmiş kadınların bu muayeneyi her gün yapması daha uygundur. İkinci olarak klinik bir ortamda muayene görmek gerekir. Üçüncü olarak da X ışınlarının yardımıyla mamografi taraması yapılması gerekir. Bu tarama daha detaylı olup hiçbir şikâyetiniz olmasa bile küçük çaplı kitleleri görmeye yardımcı olur.

Muayenede nelere dikkat edilmelidir?

                Meme kanserinde kişinin kendini muayene etmesi önemli bir noktadır. Çünkü meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarabilir. Bu muayeneyi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır bunlar:

  • Kollar yukarı kaldırıldığında meme başlarında kayma olup olmadığına,
  • Ciltte portakal kabuğu görünümü olup olmadığına,
  • Bölgesel kızarıklık olup olmadığına,
  • Meme ucunda içe doğru çöküntü olup olmadığına,
  • Olmaması gereken bir ağrı olup olmadığına,
  • Cilt üzerinde bölgesel çöküntülerin olup olmadığına bakılmalıdır.
Sponsorlu Bağlantılar