Sponsorlu Bağlantılar

Öksürük, pek çok hastalığın habercisi olabilir. Doğru tedavi için öksürüğe sebep olan nedenlerin araştırılması gerekir. Çünkü farklı öksürük çeşitleri, farklı hastalıkları işaret edebilir. Üst solunum yolu başta olmak üzere, boğazın bir çeşit savunma mekanizması olan öksürük akut, kronik veya balgamlı balgamsız olarak iki şekilde sınıflandırılmaktadır. Kuru öksürük, balgamsızdır ve boğazda gıcık varmış gibi bir hissiyat verir. “Prodüktif öksürük” balgamlı öksürük şeklidir. Uzun süreli öksürüklere akut, kronik öksürükler ise yıllardır süre gelen öksürük çeşitleridir.

Sigara kullanan kişilerde akciğerdeki bronşlar tıkanarak balgam üretmeye başlar. Bu durumun sürekliliği ise öksürüğün kronik hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu tip öksürüğü olanlar, öksürük sebebini sigaraya bağladığından ciddiye almaz, sadece balgamlarında kan gördüklerinde durumun ciddiyetini anlarlar. Kanlı balgam ise ciddi bir hastalığın en önemli belirtileri arasında olup, bu aşamaya kadar beklemek var olan hastalığın teşhisini geciktirebilmektedir.

Öksürüğü yumuşatmak için en etkili şurup, günlük 2 litrelik su tüketiminiz olacaktır. Bunun yanı sıra ballı süt veya balın içine karabiber atarak yenmesi öksürüğün yumuşamasında yararlı olabilmektedir.

Öksürük tedavisini, öksürüğün nedeni olan hastalıklar belirler. Alerjik bir öksürüğünüz varsa, alerji tedavisi ile kalp rahatsızlığınız varsa, kalp tedavisi ile önüne geçilebilmektedir. Sağlıklı bir tedavi için öksürüğe bağlı hastalığınızın tanısının erken konması, tedavinin kısa sürmesi için kullanılan ilaçların doktor kontrolü altında olması gerekmektedir. Kulaktan dolma öksürük şurubu kullanımı, öksürüğünüzün şiddetini arttırabilir. Bu nedenle doktor kontrolü olmadan ezbere öksürük şurubu kullanılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar