Sponsorlu Bağlantılar

Yaz meyvelerinden olan böğürtlen pastalarımızda, tatlılarımızda ve dondurmalarımızda en severek tükettiğimiz meyvelerden biri olsa da, aslında bolca tüketmek için pek çok nedene sahip olan son derece faydalı besinlerden biridir. İçeriğindeki vitaminler ve minerallar kadar aynı zamanda organik asitler de bulundurması, görmezden geldiğimiz bu meyveye sofralarımızda daha çok yer vermemizin zamanı geldiğini bildiriyor.

Olgunlaşmış, mevsiminde ve taze olarak tüketeceğiniz böğürtlen sayesinde unutkanlıklarınızdan kurtulabilir ve daha güçlü bir hafızaya sahip olabilirsiniz.

Bir türlü kesemediğiniz ishalinizi böğürtlen suyu içerek giderebileceğiniz gibi, ağzınızdaki yaralar için de kullanabilirsiniz. Böğürtlen yapraklarını haşlayarak elde edeceğiniz su ile ağız gargarası yaparak yaraları tedavi edebilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen böğürtlen aynı zamanda kansere karşı da koruyucu besinlerin başında geliyor. Antioksidan açısından zengin olması da kanserle mücadelede bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunuyor.

bogurtlen-suyu

Akşam işten geldiğinizde şişmiş ve yorgun ayaklarla karşılaşıyorsanız, böğürtlenin köklerini ve yapraklarını bir tencere suda kaynatarak ayak banyosu yapabilir, tüm yorgunluğunuzun bir anda kaybolduğunu görebilirsiniz. Suyunu içmeniz halinde de böbrek taşlarınızdan ve kumundan kurtulursunuz. Aynı zamanda böğürtlenin çiçeklerini haşlayarak da elleriniz için muhteşem bir losyon elde edebilirsiniz.

Her gün sofranızda bulunduracağınız böğürtlen sayesinde şeker hastalığına karşı koruma sağlamış olur ve kan şekerinizi dengelersiniz. Yüksek tansiyonu düşürdüğü gibi, bağırsakları yumuşatarak kabızlığı giderir.

Göğüs hastalıklarına iyi gelen böğürtlen, yaralar üzerine uygulandığında da merhem özelliği gösterir. Gargara şeklinde kullanılan böğürtlen suyu diş eti iltihaplarında da kullanıldığı gibi, bademcikleri iltihaplanan kişiler için de son derece faydalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar