Sponsorlu Bağlantılar

Cildinizi soğuk havalardan korumak için kış mevsimine özel şekilde bakım yapmak gerekiyor. Alacağınız basit önlemler sayesinde daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.


 

Kış mevsimi, cilt kurumasına ve çatlak oluşmasına neden olduğu için cilt bakımı konusunda daha hassas davranmak gerekiyor. Soğuk havadan etkilenmemek için dışarı çıkmadan önce muhakkak cilt tipine uygun bir nemlendirici krem kullanmak, zararın daha da azalması açısından son derece önemli. Dermatolojik testlerden geçirilmiş ve cilde nem veren ürünlerden edinmek cilt sağlığınız için son derece önemli. Ciltteki nem oranının azalması kurumalara ve çatlaklara neden olduğu için, hem yüzünüz, hem de elleriniz bu durumdan çok fazla etkilenir. Nemlendirici kullanımı ile birlikte günlük su tüketimi de daha nemli bir cilde sahip olmanızı sağlayacağından günlük en az 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

 cilt-bakim-onerileri

Nemlendirici alırken nemi uzun süre cilde hapseden ürünlerden olmasına dikkat edin. Gözenekleri tıkayarak ciltteki nemin daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlayan nemlendiriciler için köpük veya krem formunda olanları kullanabilirsiniz. Özellikle akne veya sivilce sorunu olan kişiler peeling uygulamalarını kış mevsiminde biraz daha aza indirebilirler ve bu sayede cildin kurumasını bir miktar daha önleyebilirler.

 Natural beauty

Dermatolojik bir cilt rahatsızlığınız varsa kış mevsimine girmeden önce muhakkak doktorunuzla temasa geçerek daha uygun ürünler kullanabilirsiniz. Cilt rahatsızlıkları ve kızarmalarının önüne geçmek için olabildiğince yünlü ve pamuklu kumaşlardan yapılan iç çamaşırları ve giysiler kullanmak gerekiyor. Sentetik içeren kumaların cildinize çok daha fazla zarar vereceğini ve hastalıklarınızı tetikleyeceğini de göz ardı etmemelisiniz. Pamuklu ve yünlü kumaşlar hem sizi soğuktan koruyacak, hem de cildinizdeki sürtünme nedeni ile oluşacak istenmeyen görüntüleri ve kızarıklıkları engelleyecektir.

 saglikli-cilt-bakimi

Kuru bir cilde sahipseniz muhtemelen saç derinizde de kuruluk sıkıntısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumu engellemek için duş alırken sıcak sudan ziyade daha ılık bir suyu tercih etmelisiniz. Sıcak suyun kuruyan saç dipleriniz için çok daha kötü etkiler yapabileceğiniz unutmayın. Her gün duş alıyorsanız saçlarınızı yalnızca uç kısımlarını kremleyerek yıkayabilirsiniz. Sık sık şampuan uygulamak da saçlarınızın çok daha fazla kurumasına neden olur.

Closeup portrait of a fresh young woman smiling isolated on white background

Cilt bakımınız için sağlıklı beslenme kurallarına da uygun davranmanız önemli. Kış mevsimi için C vitamini içeren sebze ve meyvelerden yararlanabilir ve özelikle E vitamini olan besinleri daha sık tüketebilirsiniz. Hem beden sağlığınızı, hem de cilt sağlığınızı doğru besinler alarak korumanız mümkün. Doktorların tavsiyelerine kulak vererek, her renkteki sebze ve meyvelerden yiyerek almanız gereken tüm vitamin ve mineralleri alabilir, bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

cilt-baklimi-onerileri

 

 

 Işıltılı bir cilde sahip olmak ile ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz. 

 

Sponsorlu Bağlantılar