Sponsorlu Bağlantılar

Pazarlarda ve market raflarında görüp aldığımız ve çoğu zaman salatasını ya da yemeğini yaptığımız semizotu aslında tam bir sağlık dostu. Muhteşem özelliklere sahip olan semizotunun yeşil yapraklı bitkiler içinde en yararlılarından biri olduğunu bilmiyorsanız çok şey kaçırmışsınız demektir.

Omega 3 yağ asidi açısından çok zengin olan semizotu besleyiciliğinin yanında A vitamini, B1, B2, B3, ve B6 bakımından da oldukça zengindir. Aynı zamanda bolca E ve C vitamini de bulunur. Semizotunun besin değeri bu kadar değil elbette içinde magnezyum ve kalsiyum bulunan bu eşsiz sebzede potasyum , demir ve bakır da bulunuyor. Son derece sağlıklı ve faydalı bir bitki olan semizotunun bakın başka ne yararları var:

Enerji verdiği gibi içerdiği potasyum sayesinde dolaşım sistemine çok iyi gelir ve düzenler.

Antioksidan kaynağı olduğu gibi, kan şekeri ve kan basıncını düzenler.

Kansızlığa iyi gelir, kalp dostudur ve kemiklerin, dişlerin güçlenmesine yardımcı olur.

Kas yapımına ve güçlenmesine yardım eder beyaz ve kırmızı kan hücre yapımına yardımcı olur, doğal olarak da anemi hastalığını önler.

İleri yaşlardaki felç riskini azalttığı gibi böbreklerde bulunan taşların ya da kumların dökülmesine de yardım eder.

Omega 3 açısından zengin olan semizotu gut hastalığı ve hemoroide de iyi gelir. Akciğer ve ağız kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruma sağlar.

Cildi güzelleştirir ve idrar söktürücüdür ve ülsere de iyi gelir.

Diyetlerde düşük kalorili olduğu için son derece iyi bir besin olarak kullanılır. Egzamaya, kolesterol düzenlenmesine, sindirim sistemine iyi gelir. Kabızlığı giderir ve soğuk algınlığını önler. Çocuklarda beyin gelişimi üzerinde ciddi etkileri vardır.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar