Sponsorlu Bağlantılar

Elbette ki bayanlar, doğum öncesi ve sonrası pek çok farklı sıkıntılı dönem geçirmektedir. Bazı bayanlar normal doğum yaparken, bazıları ise, sezeryan doğum tercih ediyor. Bu durumda da doğum sonrası egzersizlerin önemi oldukça büyük olurken, yapılacak egzersizler, kişinin vücut özelliklerine ve direncine göre farklılık gösterebilir.

Doğum sonrası egzersizler

Normal doğum yerine sezeryan tercih edildiğinde seçilecek egzersizler de farklılık gösterecektir. Sezeryan sonrası egzersiz hareketleri şu şekilde olabilir.

Karın kaslarınız için

Gayet tabi, doğum öncesi ve sonrası kilolar, bayanların can sıkıcı bir hale gelebilmesini sağlıyor. Bu durumda da göbek eritme egzersizlerinden şu şekilde yardım alabilirsiniz.

Sırt üstü yatarak pozisyonunuzu alınız. Sırasıyla, sol ve sağ bacağınızı dizinizi bükerek karınınıza çekmeniz gerekiyor. Ellerinizi başınızın arkasından bağlayarak, öne eğilme hareketini de beraberinde gerçekleştirebilirsiniz. Tam mekik olmasa da, yarım mekik hareketi sizlere bu konuda yardımcı olabilecektir.

Dikkat

Elbette ki yukarıda bahsettiğimiz sezeryan sonrası egzersiz, yürüyüş ile de desteklenebilir. Fakat dikkat edilmelidir ki, sezeryan sonrasında, doktor kontrolünde spora başlamak bu konuda ciddi önem taşıyacaktır. Aksi taktirde, yanlış bir hareket, sağlık şartlarınızı zorlamanıza ve fiziksel sorunların ortaya çıkabilmesine neden olabilir.

Yüzme ve pilates

Yine imkanı olanlar için, yüzme de bu egzersizler arasında olabilir. Tabi ki pilates de yeterli ve düzenli beslenme ile birlikte, sizlere daha sağlıklı bir yaşam sunarken, doğum sonrası karın sarkmalarını da bu hareketler ile engelleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar