Sponsorlu Bağlantılar

Sindirim sisteminize yardımcı olmak ve sindirim sorunlarınızı gidermek için neler yapabileceğinizi biliyor musunuz?

Her şeyden önce yiyeceklerinizi iyice çiğneyip yutmadan önce tükürüğünüzle beraber yiyecekleri bolca çiğnemeniz sayesinde, tükürüğünüzde bulunan sindirim enzimlerini de harekete geçirmiş olursunuz.

Midedeki sindirim sularının etkisini azaltmamak için yemek yerken çok miktarda sıvı tüketmemeye çalışmalısınız. Sıvı alırken de küçük yudumlar şeklinde içmeniz en doğrusudur.

Yemek esnasında gazı içecek tüketmek veya meyve suyu içmek de sakıncalıdır çünkü yediğiniz besinleri bağırsaklarda fermantasyona sokacakları için yemek sonrası şişkinlik yaşamanıza ve sindirim sorunlarınıza neden olacaktır.

Öfkeli veya sinirli iken yemek yememeye de özen göstermelisiniz. Yiyecekleri yerken onların görüntülerine ve lezzetlerine odaklanmanız da enzim salgılarının ağız ve mideye salgılanmasını kolaylaştırarak sindirime yardımcı olur.

İçeriğinde nişasta bulunan besinlerle beraber hayvansa proteinler almamaya çalışın zira çok kıs sürede şekere dönüşen nişastalı besinler de hayvansal proteinlerin fermantasyona uğramasına neden olacağı için bağırsaklarda çürüme ve kokuya neden olur.

Bu arada hayvansal protein tüketiminizi gün içinde 4 porsiyondan fazla yapmayın. Ürik asit yükselmesine neden olabilecekleri için böbreklerin fazla çalışmasına ve yorulmasına sebep verebilirler. Aşırı hayvansal proteinin gut hastalığı ve romatizmaya neden olabileceğini aklınızda bulundurun.

Meyve tüketiminiziz ya yemeklerin üzerinden 4 saat geçtikten sonra yapın ya da yemekten en erken yarım saat önce tüketin. Bu şekilde fermantasyona geçmelerini engellemiş olursunuz ve hızla şekere dönüşerek bağırsak sisteminizin zayıflamasının da önüne geçersiniz. Eğer reflü ile ilgili sorunlarınız varsa turunçgil tüketmemeli ve yemek üzerine tatlı yeme alışkanlığınızı minimumda tutmalı ve hatta mümkünse tüketmemeye gayret etmelisiniz.

Sindirime yardımcı olmak için kendiniziz fiziksel veya mental olarak yorgun hissettiğinizde yemek yememeye çalışmalısını ve tabi ki sindirim sorunlarından uzak durmak için uykuya dalmadan önceki 3 saat hiçbir şey tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Öğünlerinizi yerken aşırıya kaçmayın ve her öğününüzde sofradan biraz aç kalkmayı alışkanlık haline getirin. İhtiyaç duyduğunuzun üstünde yemek yerseniz sindirim sorunları yaşarsınız ve mideniz onca besini sindirmek için çok fazla çalışmak zorunda kalır.

Günlük olarak bolca yeşil yapraklı sebze tüketiminde bulunursanız, alacağınız lif miktarı sayesinde sindiriminizi rahatlatabilirsiniz.

 

Sponsorlu Bağlantılar