Sponsorlu Bağlantılar

Faydaları saymakla bitmeyecek olan sirkenin günlük hayatınızı kolaylaştıran pek çok pratik yararı olduğunu biliyor musunuz?

Bilgisayarınızı, klavyenizi veya eski farenizi temizlemek için yarı yarıya sulandırılmış sirkeli bir suya batırdığınız bez size yardımcı olacaktır. Hem tozlardan kurtulmuş olursunuz, hem de uzun süre tozlanmadan kalmasını sağlarsınız.

Mangal yaparken etrafı duman içinde bıraktıysanız veya aşırı sigara tükettiğiniz için evde göz gözü görmüyorsa bir kasenin içine elma veya üzüm sirkesi koyup dumanlı olan bölgeye bırakın. Büyük mekanlarda birkaç kase dumanın daha kolay dağılmasını sağlayacaktır. Ayrıca kokunun eşyalara yerleşmesini engelleyeceği gibi ertesi gün daha temi kokan bir mekana sahip olursunuz.

Fayans lekelerinizi, küflenmiş eşyalarınızı, boyalı yüzeyleri sirke ile silebilirsiniz. Her türlü hafif lekede sirkenin inanılma etkisini keşfedebilirsiniz. Plastik perdelerinizi de sirke ile temizleyebilirsiniz.

Paslanmaz çeliklerinizi sprey şişesinde duran sirke ile temizleyebilir, ardından da parlatabilirsiniz. Aynı işlemi krom eşyalarınıza da uygulayabilirsiniz.

Kararan gümüş eşyalarınızı veya takılarınızı da temizlemek için sirke ve karbonat karışımı kullanabilirsiniz. Yaklaşık 3 çorba kaşığı karbonatın içine yarım su bardağı sirke koyun ve gümüşlerinizi içine atın. Birkaç saat sonra durulayıp bezle kurularsanız eskisi gibi parladıklarını göreceksiniz.

Giysilerinizde tükenmez kalem lekesi varsa kumaşın üstüne sirkeli pamuk bastırın. Leke çıkana dek işlemi uygulayın.

Yeni aldığınız eşyalarınızdaki fiyat etiketlerini çıkarmak için sirke kullanabilirsiniz. Duvarlarınızdaki bant lekelerini veya yapıştırıcıları da sirkeyle kolayca temizleyebilirsiniz. Üzerlerine sirke koyup plastik bir kart yardımı ile hafifçe kazırsanız hemen çıktıklarını görebilirsiniz.

Makaslara yapışkan bulaştığında veya kirlendiklerinde sirkeli bezle silip kurularsanız parlamalarını ve yapışkandan kurtulmalarını sağlayabilirsiniz.

Halılarınızı silerken veya yıkarken suyun içine bira sirke ilave ederseniz ışıl ışıl parlayan halılara sahip olabilirsiniz. Oran için 4 litre suya bir fincan sirkeyi baz alabilirsiniz. Aynı işlem halılarınızdaki lekeleri de çıkarır.

Ahşap mobilyalar üzerinde oluşan mum lekeleri için önce mum lekesini fön makinesi ile ısıtıp yumuşatın, ardından kağıt havlu yardımı ile kurutun. Yarı yarıya sulandırılmış sirkeye batırılmış bezle ovalayın ve suyu emen bir havlu ile kurulayın.

Mum dışına ahşap eşyalarda oluşan su lekelerini de yine yarı yarıya su ve zeytinyağı karışımı yapıp bir bezle bölgeyi temizleyip ardından temiz bir bezle kurulayıp parlatabilirsiniz.

Buzdolabınızı temizlerken yarı yarıya sulandırılmış sirkeli bezle kurularsanız küf oluşumunu engellersiniz. İç bölgeleri ve dış kısımları sirkeli suyla silebilirsiniz. Yerleşmiş toz ve kirleri de bu sayede temizleyebilirsiniz.

Kesme tahtanızı hijyenik hale getirmek için her kullanımın ardından tahtanızı direk olarak sirke ile silerek temizlerseniz bakteri ve mikroplardan arındırmış olursunuz. Sirkenin çok iyi bir dezenfektan olduğunu unutmayın. Tahtanızı sirke ile temizlemeniz liflerini zayıflatmanızı ve tahtanızın yıpranmasını da engellemiş olur.

Porselenlerinizi veya cam eşyalarınızı temizleyip parlatmak için durulama suyuna sirke ekleyin. Bu işlemi bulaşık makinenizin durulama devrine ekleyeceğiniz yarım fincan sirke ile de yapabilirsiniz. Bu işlem kristallerinizi parlatmak için de uygulanabilir.

Çay ve kahve lekesi olan fincan ya da bardaklarınızı tuz ve sirke karışımı ile ovalayıp ılık suda durulamanız yeterli olacaktır.

Su ısıtıcınızda veya çay makinizin alt kısmında oluşan kireci temizlemek için makinizin içine su koyun ve yaklaşık 3 fincan kadar sirke ekleyin ve 5 dakika civarında kaynatın. Makinenizi bir gece bu suyun içinde bırakın ve sonraki gün bol su ile durulayın.

Etrafa, ocağa veya fayanslara bulaşan yağ lekelerini de sulandırılmış sirke ile silebilir, sonra temiz bir bezle durulayabilirsiniz.

Yiyeceklerinizin kızartma tavanıza yapışmasını engellemek için iki haftada bir tavanıza 2 fincan sirke koyun ve 10 dakika kaynatın.

Mutfağa sinen yemek kokularını gidermek için ocakta bir fincan sirke koyulmuş suyu kaynatın ve buharlaşmasına izin verin.

Yumurta haşlarken çatlamalarını engellemek için haşlama suyuna birkaç damla sirke koymanız yeterlidir.

Sebzeleri ve meyveleri zararlı kimyasallardan temizlemek için sirkeli su ile yıkayabilirsiniz.

Ellerinize yerleşen soğan veya sarımsak gibi kokuları yok etmek için bu tip besinlerle uğraşmadan önce ellerinize biraz sirke sürmeniz iyi gelecektir.

Sarımsak veya soğan kokan bir nefesle dolaşmak istemiyorsanız ağzınızı bir bardak suyun içine koyduğunuz yarın çay bardağı sirke ve bir tutam tuz karışımı ile çalkalayın.

Soğuk algınlığı veya öksürük nedeni ile boğazınız tahriş olduysa 1 yemek kaşığı sirkeyi, ılık bir su bardağına ekleyip bir tutam da tuz koyup karıştırın. Bu su ile birkaç gün gargara yapın.

Sponsorlu Bağlantılar