Sponsorlu Bağlantılar

 

Hem diyet yapanlara, hem de sağlıklı yaşamak isteyenlere faydalı olan yeşil çayın, gün geçmiyor ki yepyeni faydaları ortaya çıkmasın. Avrupa ve Amerika’da yapılan pek çok araştırma, yeşil çayın kanserle mücadelede önemli bir rol oynadığını ve koruyucu etki gösterdiğini ortaya koyuyor. Özellikle prostat ve yemek borusu kanseri üzerinde oldukça etkili. Kalp rahatsızlıklarında da günde 3 ya da 4 fincan yeşil çay içildiğinde hastalığa bağlı ölümlerde azalma görüldüğü tespit edildi.

Zayıflamaya ve yağ yakımına katkısı büyük olan yeşil çay, LDL kolesterolü düzenlediği gibi, her gün düzenli şekilde içildiğinde trigliserid seviyesindeki artışı da önlendiği biliniyor. Özellikle antioksidan açısından güçlü olmasıyla kalp sağlığını korurken, kötü kolestrolü ve kan basıncını da düşürmekte yararlı.

yesil-cayla-zayiflayın

Diyet yaparken kabızlık sorunu çekenler için bağırsakları düzenlemekte yardımcı olan yeşil çayın metabolizma hızını artırdığı da bilinen yararlarından bir tanesi.

Diyabet hastalığından koruduğu, yüksek tansiyonu düşürdüğü ve ağız-diş sağlığına iyi geldiği, bakteri oluşumunu engelleyerek dişlerdeki çürük oluşumunu engellediği de bilinen yeşil çayı düzenli şekilde tükettiğinizde güçlü bir bağışıklık sistemine de kavuşmuş olursunuz.

Kış mevsiminde tüketildiğinde gripten koruduğu gibi, yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayarak deri kanserini de engellediği açıklanan yeşil çay, kemik erimesini önlüyor ve strese de iyi geliyor. Yapılan araştırmalar düzenli kullanımda migren hastalığına ve romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiğini de kanıtlamış durumda. 

 

Sponsorlu Bağlantılar